observer
 
Web Results by google  
SEARCH: go
back4 weather
   
Enter city or zip
go
DUNDEE   ADVERTISEMENT

Breen, Bergeron win Sweet 16 features

DUNDEE—Bobby Breen and Alain Bergeron took first in the two Sweet 16 feature races during Black Rock Speedway’s Fall Sprint Nationals, Friday, Sept. 10.
Breen, of Savannah, NY, jumped out into the lead in the first 16-lap feature, and scored his first feature win of the season in the caution-free event.  After moving from seventh to fourth in his first heat race, Breen dominated his second heat race and earned a front row spot for the first 16-lap feature.  After a bad start sent Josh Weller back a row, Breen drove around Bubba Broderick from the outside and slammed his No. 9 around the track on the cushion.
"This is the first time we've have the 360 in this car this season and it worked really well," said Breen in Victory Lane about his J&J he had used.
Bergeron came with two laps of winning the Fall Sprint Nationals in 2006, the last time the race was run, and set him up for a chance to avenge that close call with a win in the second Sweet 16.  He scored his first feature win of the season and his first career at Black Rock.
On Saturday, Justin Barger, of Montrose, captured the $5,000 top prize in Black Rock's Fall Sprint Nationals.  The polesitter had to hold off Alain Bergeron for the first half of the race and then had serious challenges from Bryan Howland in the late stages before he could run free to the win.
Results from Black Rock Speedway include:
Saturday:
Sprint A-Main (25 Laps)- 1. Justin Barger (32), 2. Alain Bergeron (8B), 3. Blake Breen (8), 4. Bryan Howland (51), 5. Josh Weller (63), 6. Trevor Lewis (21L), 7. George Suprick (87), 8. Tim Kelly (12), 9. Robbie Stillwaggon (89), 10. Lance Yonge (17J), 11. Doug Emery (33), 12. Shayne Ely (90e), 13. Vern Wasson (5v), 14. Bruce DeWick (22D), 15. Mike Stelter (36), 16. Devin Caron (24k), 17. Rick Wilson (42w), 18. Don Adamczyk (21), 19. Jared Zimbardi (35), 20. Bobby Podolak (90x), 21. Bobby Breen (9), 22. Bubba Broderick (5), 23. Joey Biasi (B1), 24. Dylan Swiernik (7c).
Lap Leaders- Barger 1-25.
B-Mains (Top 6 Transfer to A-Main)- 1. Don Adamczyk (21), 2. Shayne Ely (90e), 3. Bobby Podolak (90x), 4. Doug Emery (33), 5. Bruce DeWick (22D), 6. Mike Stelter (36), 7. Ross Vleck (2), 8. April Wilson (15AW), 9. Tim Hogue (39).
Pole Dash For Inside Row (6 Laps)- 1. Justin Barger (32), 2. Bobby Breen (9), 3. Lance Yonge (17J), 4. Jared Zimbardi (35), 5. Rick Wilson (42w), 6. Robbie Stillwaggon (89).
Pole Dash For Outide Row (6 Laps)- 1. Alain Bergeron (8B), 2. Josh Weller (63), 3. Bryan Howland (51), 4. Blake Breen (8), 5. Dylan Swiernik (7c), 6. Bubba Broderick (5).
Vi-Kell Enterprises Four Laps of Fame Dash (4 Laps)- 1. Joey Biasi (B1), 2. George Suprick (87), 3. Trevor Lewis (21L), 4. Tim Kelly (12), 5. Devin Caron (24k), 6. Vern Wasson (5v).
Friday:
Sweet 16 #1 (16 Laps)- 1. Bobby Breen (9), 2. Josh Weller (63), 3. Bryan Howland (51), 4. Bubba Broderick (5), 5. Robbie Stillwaggon (89), 6. Lance Yonge (17J), 7. Shayne Ely (90e), 8. Blake Breen (8), 9. Bruce DeWick (22D), 10. April Wilson (15AW), 11. Ross Vleck (2), 12. Joey Biasi (B1), 13. Vern Wasson (5v).
Lap Leaders- Bo. Breen 1-16.
Sweet 16 #2 (16 Laps)- 1. Alain Bergeron (8B), 2.  Jared Zimbardi (35), 3. Don Adamczyk (21), 4. Trevor Lewis (21L), 5. Tim Kelly (12), 6. Dylan Swiernik (7c), 7. Rick Wilson (42w), 8. Mike Stelter (36), 9. Devin Caron (24k), 10. Bobby Podolak (90x), 11. Jeff Frasier (36w), 12. Chuck Hebing (45), 13. Tim Hogue (39).
Lap Leaders- Bergeron 1-16.
1000 Showdown (Empire Lightning Sprints vs. Sidewinders) Feature (20 Laps)- Ben Murphy, Matt Norrie, Doug Norrie, Joe Robertson, Ralph Utter, Mike Kiser, Mark Strickler, Jerry Sehn, Jason Stahl, Mathieu Bougoin, Mike Zielonis, Chris Wright, Jamie Kiser, Justin Phillips, Jason Eisenhart, Tracy Readinger, Rohan Beasley, Rich Halter, Dale Friedley, Travis Willow, Rick Hench (DNS).
Lap Leaders- Robertson 1-3, Murphy 4-20.
Heat Winners- Utter, Murphy, M. Norrie.
600 Feature (20 Laps)- Chuck Hebing, Jim Radney, Charlie Donk, Tyler Walker, David Ferguson, Nick Cooper, Steve Doell, Darryl Ruggles, John Smith, Alysha Ruggles, Paul Habeck, Cory Donk, Kevin Carlson, Ben Kysor, Mike Foster, Greg Kysor, Eric Wise, Kirsten Dombroski, Matt Smith, Cory Gramich, Andy Snider, A.J. Bogino.
Lap Leaders- Hebing 1-20.
Heat Winners- Hebing, Ferguson, D. Ruggles.
4-Cylinder Feature (15 Laps)- Terry Povoski, Dylan Cecce, Mike Ziarno, Rick Amidon, Val Stephens, Rob Wilcox, Randy Schwartz, Russ Wassner, Kailey Wassner, Brent Ayers.
Lap Leaders- Ziarno 1-9, Povoski 10-15.
Heat Winner- Cecce.
FWD 4-cylinder Enduro Top 3 (30 Laps)- Ronnie Hill, Mark Sincock, Kale Wilkins.
Lap Leaders- Sincock 1-11, Hill 12-30.

 

 



Powered by Bondware
News Publishing Software

The browser you are using is outdated!

You may not be getting all you can out of your browsing experience
and may be open to security risks!

Consider upgrading to the latest version of your browser or choose on below: