observer
 
Web Results by google  
SEARCH: go
back4 weather
   
Enter city or zip
go
ODESSA   PHOTOS

Odessa honors athletes

ODESSA—On Wednesday evening, June 8 athletes of Odessa-Montour where honored for their contributions this last year.  The awards are as follows:  

 

Harold Lynch Male Athlete of the Year – Jamie Lachut 

 

Harold Lynch Female Athlete of the Year -  Michelle Melanson

 

Charles Martin Male Sportsmanship Award -  Mike McCauley

 

Charles Martin Female Sportsmanship Award - Allison Stamp

 

Jim Anagnost Memorial Sports Award – Melody Stadelmaier 

 

Fan of the Year – Larry Tanner

 

Appreciation Award – James Frame, Deb Harrington, Karen Rock, Damita Chamberlain, Matt Walters, Scott Westervelt, Chris Scata and the late Don Roberts

 

U.S. Marines Scholar Athlete Awards – Derek Frasier, Allison Stamp

 

Russell Crainey Memorial Award – Derek Frasier

 

Mike Davis Soccer Award – Jamie Lachut

 

Gerry Crosley Award – Sam Capozzi

 

Leon Williams Award – Cassie House

 

Boys Track

MVP-Field – Dakota Simpson

MVP-Track – Martin Eccleston

Rookie of the Year – Matt Smith

 

Boys Bowling   

Highest Average – Jamie Lachut

Most Improved – Matt Hutt

Most Dedicated – Cory Pound

 

Girls Bowling

Highest Average – Ashley Bryington

Most Improved – Alex Underdown
Most Dedicated – Seneca Collins 

 

Girls Soccer 

IAC MVP – Jocelyn Garrison

Co - Most Valuable Player – Katie Ray

Co - Most Valuable Player – Allison Stamp

Coach’s Award – Michelle Melanson

 

Girls Track

Co - Most Outstanding Track – Rebecca Zafonte

Co - Most Outstanding Track – Ashley Bryington

Most Outstanding Field – Taylor Carey

MVP – Michelle Melanson

 

Boys Basketball

Most Improved – Morgan Shutter

Most Outstanding – Brandon Arnold

MVP – Matt Kautz

 

Tennis 

Most Improved – Breonna Bates

Most Dedicated – Megan Cook

MVP – Samantha Gavich

 

Girls Basketball

Coach’s Award – Allison Stamp

Most Outstanding – Taylor Carey

Most Outstanding – Katie Ray

Player of the Year – Michelle Melanson

 

Golf

Golden Putter – Mike McCauley

Most Improved – Brandon Evans

Player of the Year – Matt Kautz

 

Football

Most Outstanding Lineman – Mike McCauley

Most Outstanding Back – Seth Case

MVP – Joe Markley

 

Boys Soccer 

Most Outstanding Offensive Player – Morgan Shutter

Most Outstanding Defensive Player – Matt Kautz

Most Outstanding Midfield Player – Phil Smith

 

Girls Swimming

MVP  – Alyssa Bleiler

MVP –  Quinn Griswold

Most Improved – Jordan Little

 

Boys Swimming

Most Improved – CJ Husted

MVP – Derek Frasier

Most Dedicated –  Matt Chapman

 

Softball

Most Improved – Kristyn Penhollow

Rookie of the Year – Sydney Eberhardt

MVP – Jessica Rhodes

 

Cheerleading

Most Improved – Brooke Fenner

Team Player Award –  Brooke Frasier

Leadership – Breonna Bates

 

Baseball

Defensive Player of the Year – Kyle Bailey

Offensive Player of the Year – Brad Hornbrook

MVP – Brandon Arnold

 

Volleyball

Most Dedicated Offensive Player – Taylor Thoman

Most Improved Defensive Player – Morgan Stermer

MVP – Taylor Carey

 

Wrestling

Most Dedicated – Alex Wheeler

Most Improved – Matt Smith

Most Improved – Tyler Dupuy

 

 

 

 

Harold Lynch Female Athlete of the Year -  Michelle Melanson

 

Harold Lynch Male Athlete of the Year – Jamie Lachut




Powered by Bondware
News Publishing Software

The browser you are using is outdated!

You may not be getting all you can out of your browsing experience
and may be open to security risks!

Consider upgrading to the latest version of your browser or choose on below: